Logo Záhorská Bystrica
Moderná v tradíciách

Upozornenie na zákaz vypaľovania trávy

zmenaohenS

Mestská polícia chráni životné prostredie Bratislavčanov

            Mestská polícia v Bratislave v súvislosti s prichádzajúcim jarným obdobím upozorňuje Bratislavčanov na zákaz vypaľovania trávy, pálenia lístia, drevín alebo iného biologicky rozložiteľného odpadu vo svojich záhradách. Takýmto konaním sa totiž porušujú viaceré zákony: zákon o odpadoch, zákon o ochrane pred požiarmi aj Občiansky zákonník.

            Podľa zákona o ochrane pred požiarmi je zakázané vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov či zakladať oheň v priestore, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu. Zákon o odpadoch zakazuje spaľovať biologicky rozložiteľný odpad. Podľa Občianskeho zákonníka  nikto nesmie nad mieru prípustnú pomeru obťažovať susedov popolčekom, dymom či prachom.    Mestská polícia v minulosti evidovala počas jarného obdobia  zvýšený výskyt požiarov spôsobený najmä vypaľovaním suchej trávy, biologického odpadu zo záhrad a iných trávnatých porastov. Bratislavskí mestskí policajti budú preto v najbližšom období vo zvýšenej miere dohliadať nad dodržiavaním súvisiacich predpisov. Náčelník bratislavskej mestskej polície Peter Krajíček: “ Chceme čistejšiu Bratislavu. Vypaľovanie ohrozuje ľudské životy, ničí životné prostredie, zabíja živočíchy a môže spôsobiť škody na majetku. Ak občania zbadajú niekoho spaľovať odpad, prípadne uvidia nepríjemný dym, môžu sa obrátiť na mestskú políciu“. Podľa zákon o priestupkoch môže mestská polícia  udeliť za takéto konanie v blokovom konaní pokutu do výšky 33 €. Prípadne naše zistenie postúpime príslušnému úradu, kde v správnom konaní hrozí vyššia pokuta. 

            Mestská polícia v súvislosti s jarnou úpravou záhrad odporúča Bratislavčanom kompostovanie biologicky rozložiteľného odpadu, prípadne obrátiť sa na obec.

Bioodpad môžete odviezť do Zberného dvora – Info tu: EKO-CENTRUM Záhorská Bystrica

júl 2024
PoUtStŠtPiSoNe
« jún   aug »
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Facebook