Logo Záhorská Bystrica
Moderná v tradíciách

Fašiangová zábava – pochovávanie basy – 24.2.2019

FAŠIANGY – symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia.

            Pripomenieme si tradície, obyčaje, a zvyky osláv Fašiangov.                                                                

                Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde …jedna z najznámejších a na Slovensku  najrozšírenejších pesničiek.  Po správnosti nasleduje po Fašiangoch Veľká noc a presne sedem týždňoch po Veľkej noci prichádzajú turičné sviatky.

               Obdobie  od Troch kráľov do Popolcovej stredy nazývame Fašiangy. Fašiangy sú prechodom medzi zimným a jarným obdobím. Počas Fašiangov prevládajú zábavy, plesy, karnevaly, zabíjačky, svadby a pod..

Neodmysliteľnou súčasťou fašiangov sú tradičné fašiangové hry v rámci ktorých boli predvádzané rôzne magicko- rituálne úkony.  Po dedinách šli v sprievode mladí muži preoblečení v rôznych maskách. Ich úlohou bolo zabaviť dedinčanov. Jedným slovom si mohli dovoliť počas fašiangov to, čo si inokedy dovoliť nemohli.

Typickým fašiangovým jedlom boli šišky, fánky, pampúchy, záviny a zabíjačkové špeciality vyprážané na masti. Najveselšie obdobie roka však strieda 40. dňový pôst. Ukončia sa všetky zábavy a svet sa vráti opäť na rok do starých koľají.

Na poslednej fašiangovej zábave sa preto predvádza symbolické pochovávanie basy.

Jej základným motívom je zákaz zábav počas nasledujúceho pôstu. Keď je basa pochovaná môže začať pôst. Obdobie veľkonočného pôstu začína dňom, ktorý poznáme pod názvom Popolcová streda, alebo Škaredá Streda. Je to pohyblivý sviatok, jeho dátum sa ráta podľa lunárneho kalendára na 40 .deň pred Veľkou nocou.

Slávenie Popolcovej stredy bolo zavedené v 7. storočí a tento deň sa stal dňom pokánia a pôstu. Pôst mal pomôcť človeku nájsť cestu k duchovným hodnotám.

           Zvyk posypať sa popolom pretrváva dodnes, však už len symbolicky.

                  Dňa 24.2.2019 privítala predsedníčka OZ KD tak ako po iné roky na  oslave fašiangov členov a hostí v kultúrnom dome v Záhorskej Bystrici. Po úvodných slovách zástupcu starostu pána Mgr. Martina  Besediča, pána dekana Ľudovíta Pokojného nasledovalo občerstvenie. Každý si mohol pochutnať na dobrom chlebíčku a koláčiku. Svojou hudobnou produkciou doprevádzala fašiangovú zábavu hudobná skupina Pollák Band.

               Všetkým sponzorov OZ KD srdečne ďakujeme za finančné a iné dary..

            Po losovaní tomboly nasledoval najdôležitejší bod programu a to tradičné  „Pochovávanie basy.“ V úlohe kňaza vystúpil p. Ján Borák,  k sprievodu  plačúcich žien sa pridali : p. Mária  Mihalovičová, p. Františka Búdkovičová, p. Anna Matúšková, p. Eva Čechová, p. Jožka Neradovičová. p. Mária Cáriková ,

Milka Ivančíková, p. Helenka Bielovičová, p. Eva Juračičová, Ľudmila Hrmová.

            Na záver :

Fašiangové stretnutie členov OZ KD bolo vyhodnotené podľa nálady a prebiehajúcej zábavy ako veselé, zábavné. S očakávaním nastáva čas odriekania  počas veľkého pôstu. Čas Veľkej noci.                                                                            

                                           Marošová Viera

december 2022
PoUtStŠtPiSoNe
« nov   jan »
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Facebook