Logo Záhorská Bystrica
Moderná v tradíciách

Fašiangy v klube dôchodcov – 26.2.2017

FAŠIANGY – symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia.           

   Pripomenieme si tradície, obyčaje, a zvyky osláv Fašiangov.

Toto symbolikou otvorila dňa 26.2.2017 oslavy „Fašiangov 2017“        v kultúrnom dome predsedníčka klubu.

„Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde“ …jedna z najznámejších a na Slovensku  najrozšírenejších pesničiek.  Po správnosti nasleduje po Fašiangoch Veľká noc a presne sedem týždňoch po Veľkej noci prichádzajú turičné sviatky.

Obdobie  od Troch kráľov do Popolcovej stredy nazývame Fašiangy. Fašiangy sú prechodom medzi zimným a jarným obdobím . Počas tohto obdobia prevládajú  zábavy, plesy, karnevaly, zabíjačky, svadby a pod.

Neodmysliteľnou súčasťou fašiangov sú tradičné fašiangové hry v rámci ktorých boli predvádzané rôzne magicko- rituálne úkony.  Po dedinách šli v sprievode mladí muži preoblečení v rôznych maskách. Ich úlohou bolo zabaviť dedinčanov. Jedným slovom si mohli dovoliť počas fašiangov to, čo si inokedy dovoliť nemohli.

Typickým fašiangovým jedlom boli šišky, fánky, pampúchy, záviny a zabíjačkové špeciality vyprážané na masti. Najveselšie obdobie roka však strieda 40. dňový pôst. Ukončia sa všetky zábavy a svet sa vráti opäť na rok do starých koľají.

Na poslednej fašiangovej zábave sa preto predvádza symbolické pochovávanie basy.

Jej základným motívom je zákaz zábav počas nasledujúceho pôstu. Keď je basa pochovaná môže začať pôst. Obdobie veľkonočného pôstu začína dňom, ktorý poznáme pod názvom Popolcová streda, alebo Škaredá Streda. Je to pohyblivý sviatok, jeho dátum sa ráta podľa lunárneho kalendára na 40 .deň pred Veľkou nocou.

Slávenie Popolcovej stredy bolo zavedené v 7. storočí a tento deň sa stal dňom pokánia a pôstu. Pôst mal pomôcť človeku nájsť cestu k duchovným hodnotám.

Zvyk posypať sa popolom pretrváva dodnes, však už len symbolicky.

Pochovávanie basy v Klube dôchodcov    

Tohto roku sme si zabezpečili vlastný program . S peknými záhoráckymi pesničkami vystúpil p. Ing. Blecha so svojim priateľmi. Prekvapením bola naša spevácka skupina členiek klubu s peknými ľudovými pesničkami pod vedením p. Čižnára. Býva dobrým zvykom, že na Fašangy býva bohatá tombola. Tohto roku boli sponzori štedrí, všetkým srdečne ďakujeme.

Po losovaní tomboly nasledoval najdôležitejší bod programu a to tradičné  „Pochovávanie basy.“ Basu pochovávali: úlohe kňaza p. Ján Borák,  k sprievodu  plačúcich žien sa pridali : p. Mária  Mihalovičová, p. Helena  Pijáčková, p. Františka Búdkovičová, p. Anna Matúšková, p. Milka Osuská, p. Mária  Juračičová, a p. Liďáková.

Na záver : Fašiangové stretnutie členov OZ KD bolo vyhodnotené podľa nálady a prebiehajúcej zábavy ako veselé, zábavné. S očakávaním nastáva čas odriekania  počas veľkého pôstu. Čas Veľkej noci.

                                                                            Predsedseníčka OZ KD

                                                                                  Marošová Viera

december 2022
PoUtStŠtPiSoNe
« nov   jan »
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Facebook